Ära lase puukentsefaliidil rünnata!

Kaitse end ja oma lähedasi puukentsefaliidi eest – vaktsineeri apteegis.

Vaata videot

Teenusest

Millise perioodil vältel saab apteegis vaktsineerida?

Puukentsefaliidi vastu apteegis vaktsineerimine on selleks aastaks lõppenud. Vaktsineerimishuvi korral pöörduge oma perearsti poole.

Teenus on tasuline ja maksumus jääb  vahemikku 35-36 € lastele ning 39 € täiskasvanutele. Täpsemalt tutvu hinnakirjaga allpool.

Millised on vaktsiinid?

Kõikide Eestis müügiloa saanud vaktsiinide kvaliteeti, ohutust ja toimivust on kontrollinud Euroopa või Eesti Ravimiamet ning need vastavad kõikidele Euroopas kehtivatele nõuetele ning sobivad kasutamiseks vastavalt nendega kaasasolevatele kasutamisjuhistele.

  • Ticovac 0,5 ml (16-aastastele ja vanematele), toote infolehega tutvu siin
  • Ticovac 0,25 ml (1- kuni 15-aastastele), toote infolehega tutvu siin
  • Encepur Adults (12-aastastele ja vanematele), toote infolehega tutvu siin
  • Encepur Children (1- kuni 11-aastastele), toote infolehega tutvu siin 

Vaktsineerimise skeem

Vaktsineerimist saab teostada kas tavaskeemi või kiirskeemi alusel, üldjuhul kasutatakse tavaskeemi immuniseerimiseks puuentsefaliidi viiruse vastu.

TAVASKEEM

Esmane vaktsineerimisskeem koosneb 3 annusest erineva ajavahemiku tagant, millele järgnevad revaktsineerimised: 

1. Esimene annus valitud kuupäeval.
2. Teine annus manustatakse 1-3 kuu pärast esimest annus.
3. Kolmas annus süstitakse hiljemalt 12 kuu ehk aasta pärast.

Pärast 3. annuse süstimist on vajalik ka revaktsineerimine, mida teostatakse 3. annuse järgselt 3 aasta pärast (1. revaktsiin). Pärast esimest revaktsiini peaks revaktsineerima iga 5 aasta tagant  (iga 3 aasta tagant pärast 50 või 60 eluaastat sõltuvalt kasutatud vaktsiinist).

KIIRSKEEM

Kiirskeemil põhinev vaktsineerimine koosneb samuti 3 annusest erineva ajavahemiku tagant, millele järgnevad revaktsineerimised.

Kiirskeemil põhinevad vaktsineerimisskeemi kasutatakse juhul, kui on vajalik võimalikult kiiresti saavutada pärast immuniseerimist kaitsetase viiruse vastu. Kiirskeemi kasutamise vajalikkuse üle otsustab tervishoiutöötaja.

Kes vaktsineerivad?

Immuniseerimist viivad läbi tervishoiuteenuse osutaja juures töötavad tervishoiutöötajad. Ennekõike teevad seda õed, kes on täies mahus läbinud immuniseerimisalase täiendusõppekursuse vastavalt Sotsiaalministeeriumi poolt heakskiidetud programmile ning on saanud selle lõpetamise kohta tunnistuse.

Kuidas vaktsineeritakse?

Teenuse osutamiseks ei ole vajalik retsepti olemasolu.

Vaktsineerimiseks on vajalik eelnev registreerimine. Registreeruda saab sõltuvalt teenuse pakkujast kas elektroonilise keskkonna kaudu, telefoni teel või apteegis kohapeal. Kaasa tuleks võtta isikut tõendav dokument ning olemasolu korral immuniseerimispass.

Vaktsineeritav peaks teada, kas ja millal ta on saanud eelmise puukentsefaliidi vaktsiini doosi. Juhul kui seda ei ole kirjas digiloos või immuniseerimise passis, palume uurida oma perearstilt.

Vaktsineerimine teostatakse kvalifitseeritud tervishoiutöötaja poolt nõuetele vastavas apteegi eraldatud ruumis.

Planeeritav ajaline kestvus ühe vaktsineerimise puhul on kuni 15 minutit. Kõik vaktsineerimisega seonduv dokumenteeritakse vaktsineeritava digiloos.

NB! Kuna sel kevadel vaktsineeritakse paljusid inimesi ka COVID-19 vastu, siis tuleb vaktsineerimisele tulles arvestada, et erinevate vaktsiinisüstide vahele peab jääma vähemalt 2 nädalat.  Rohkem infot leiab siit.

Kui palju vaktsineerimine maksab?

Tervishoiuteenuse osutaja
Täiskasvanu vaktsineerimine 0,5 ml
Lapse vaktsineerimine 0,25 ml
Benita Kodu AS, L04304
39 eur
36 eur
Arstikeskus Confido OÜ,  L04080
39 eur
36 eur
Corrigo OÜ, L03257
39 eur
36 eur
Kuressaare Haigla SA, L03921
39 eur
36 eur
 Medical PAK OÜ, L02966 39 eur 35 eur
 Pealinna Perearstid OÜ, L04522  39 eur 35 eur
 Perearst Hepp Nigol OÜ, L04457  39 eur 35 eur
 Rapla Perearstikeskus OÜ, L04724  39 eur 35 eur
 Tartu Kesklinna Perearstikeskus OÜ, L03670 39 eur 35 eur
 Terviseagentuur OÜ, L05012 39 eur 35 eur
NB! Teenuse eest tasumine toimub apteegis kohapeal.

Mida jälgida pärast vaktsineerimist?

Jälgige enda tervist vaktsineerimisele järgneval ööpäeval. Vajadusel võtke ühendust vaktsineerimist teostanud tervishoiutöötajaga või oma perearstiga. Helistada saab ka perearsti nõuandetelefonile 1220.

Kui on vajalik kiire arstiabi, helistage hädaabinumbrile 112.

Üldised kõrvaltoimed: süstekoht võib olla valulik, turses, punetada, tekkida võib palavik, nõrkustunne, isutus, lihasevalu, peavalu. Sümptomid on pigem kerged ja mööduvad 2-3 päeva jooksul.

Turses ja punetavale süstikohale võib asetada külmakompressi. Palavikku üle 38,0°C võib langetada paratsetamooli abil. Lugege hoolikalt soovitatud annuseid ravimi pakendilt ja infolehelt ning pidage vajadusel nõu apteekri, pereõe või perearstiga.

Kõikidest vaktsineerimisjärgsetest kõrvalnähtudest teavitage tervishoiuteenuse osutajat, kes vaktsineerimist läbi viis või perearsti, nii saavad kõrvalnähud korrektselt registreeritud.