Vaktsineerimine on ainus tõhus viis kaitsta iseennast ja enda lähedasi

10. oktoober - 10. november

Vaata videot
/et#video

Apteekides vaktsineerimine on selleks aastaks lõppenud! Kuuaja jooksul vaktsineeriti apteekides ligi 10 000 inimest.

Eestis suri eelmisel gripihooajal gripiviirusesse ligi sada inimest, haiglaravi vajas mitu tuhat. 

Gripiviirusesse haigestumine on paraku Eesti elanike hulgas kurvalt kasvav trend, mille pidurdamiseks tuleb ette võtta senisest kaalukamaid samme. Üks võimalus raskete haigusjuhtude ennetamiseks on vaktsineerimine. Seetõttu käivitas Eesti Apteekide Ühendus 10. oktoobril kuuajalise pilootprojekti “Gripiviiruse vastu vaktsineerimine apteegis 2018/2019 hooajal”.

Tegelikkuses ei ole aga sellise projektiga alustamises midagi uut, sest Euroopas on apteekides vaktsineerimine vägagi levinud praktika - juba täna vaktsineeritakse apteekides 12 Euroopa riigis. Kuigi paljudes riikides vaktsineerivad apteekrid ise, siis Eestis viivad vaktsineerimistoimingut läbi tervishoiuteenuse osutajate juures töötavad vastavasisulist väljaõpet läbinud tervishoiutöötajad.

Miks vaktsineerida?

Vaktsineerimine on kulutõhusaim viis haiguste ennetamiseks, kuid selle kättesaadavust tuleb laiendada ja tõsta ka elanikkonna teadlikkust vaktsineerimise olulisusest. Eesti Haigekassa andmetel oli 2018.a esimesel poolaastal  gripidiagnoosiga inimesi 1828 ja nende ravi eest tasus haigekassa ligi 4,7 miljonit eurot.

Eestis on gripi vastu vaktsineerituse määr Euroopa Liidu madalaim ehk 4%, sealjuures on Maailma Tervishoiuorganisatsiooni WHO soovituslik määr riskigrupile 75%.

Millistes apteekides saab vaktsineerida?

Projekti käigus luuakse võimalus vaktsineerida üle Eesti 15 apteegis. Kaasatud on suured apteegiketid nagu Benu, Apotheka, Südameapteek ja Euroapteek.

Apteegis vaktsineerimise eelised

16 Euroopa riigi kogemus tõestab, et vaktsineerimine apteekides on olnud edukas ning selle tulemusena on neis riikides oluliselt tõusnud vaktsineerituse määr.

Apteek on mugav ja ligipääsetav koht kõikidele Eesti inimestele ning see suurendab elanike üldist vaktsineerimisalast teadlikkust.

Erinevad uuringud tõendavad, et gripi vastu vaktsineerimisel apteegis on positiivne mõju rahvatervisele.

Apteekides vaktsineerimine tõstab vaktsineeritute hulka riskigrupi (60+ eluaastat) kuuluvate inimeste seas.

Maailmapraktika on näidanud, et apteekides vaktsineerimine tõstab vaktsineeritute hulka esmakordselt vaktsineerijate hulgas.

Apteekides vaktsineerimine tõstab elanikkonna teadlikkust vaktsineerimise vajalikkusest ja hoiab kokku tervishoiukulusid.