Vaktsineerimine on ainus tõhus viis kaitsta iseennast ja enda lähedasi

10. oktoober - 10. november

Vaata videot
/et#video

Gripiviirusest

Kuidas grippi nakatutakse?

Gripp on viirushaigus ja viirushaigused levivad piisknakkuse teel vahetu kontakti kaudu haigestunud inimesega. Viiruse saab kõige tõenäolisemalt siis kui grippi põdev inimene köhib või aevastab. Nakkuse võib saada ka katsudes gripiviirusega nakatunud esemeid ning seejärel puudutades oma suud või nina.
Enamik täiskasvanuid on nakkusohtlikud üks päev enne sümptomite tekkimist ja kuni viis päeva pärast haigestumist. Grippi on võimalik teistele edasi anda nii enne seda, kui haigestutakse kui ka haiguse ajal.

Millised on gripi sümptomid?

Grippi haigestumine on üldiselt tõenäoline kui inimesel on üle 38 kraadine palavik (eakatel võib esineda ka madalam, 37,5 kraadine palavik), esineb kas köha, kurguvalu, ninakinnisust või nohu ning inimene tunneb kurnatust, peavalu, haiglast olekut, lihasvalu, higistab või tunneb külmavärinaid. Harva võivad esineda ka hingamisraskused või kõhulahtisus. Pärast raskemate sümptomite möödumist võib sageli järgneda üldise nõrkuse ja jõuetuse periood. Kuiv köha võib kesta mõnda aega.

Kuidas ennetada grippi haigestumist?

Kõige kindlama kaitse annab vaktsineerimine, millega võiks algust teha juba oktoobris kui gripihooaeg algab. Oluline on teada, et vaktsiini 100% kaitsev toime tekib 10–14 päeva pärast süstimist ja selle mõju kestab kuni aasta. 

Gripi vastu võivad end vastunäidustuste puudumisel vaktsineerida kõik soovijad alates 6- elukuust. Vaktsineerimine on eriti oluline riskigruppi kuuluvate inimeste puhul, kes on 65-aastat ja vanemad või kroonilisi haigusi põdevad inimesed.

Kes peaksid end kindlasti vaktsineerima?

  • 65aastased ja vanemad; 
  • isikud, kes põevad kroonilisi haigusi, näiteks diabeeti või kardiovaskulaarhaiguseid;
  • immuunpuudulikkusega inimesed; 
  • rasedad naised raseduse igas trimestris;
  • hooldeasutuste ja pikaravihaiglate kroonilisi haigusi põdevad patsiendid;
  • tööalaselt ohustatud isikud (tervishoiutöötajad, hooldeasutuste töötajad, lastega kokku puutuvad töötajad (koolid, lasteaiad jne) jt;
  • isikud, kes võivad levitada grippi riskirühmale.
Lisainfo ja täpsem gripistatistika on kättesaadav Terviseameti veebilehel www.vaktsineeri.ee